Τελικός Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.™ 2017

Ποιοι μαθητές θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στη φετινή Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής W.R.O.™;

Η απάντηση θα δοθεί το Σάββατο 1 Ιουλίου 2017, στον Τελικό του 9ου Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.™, ο οποίος «τρέχει» από τον Μάρτιο προσκαλώντας τους μαθητές της χώρας να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν μία σύνθετη εξελιγμένη ρομποτική κατασκευή με θέμα «Ρομπότ για την βιώσιμη ανάπτυξη» (Sustainabot).

Κατά τη διάρκεια του Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.™, ο οποίος οργανώνεται για 9η συνεχή χρονιά από τον οργανισμό WRO Hellas με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE, οι ομάδες διαγωνίστηκαν αρχικά σε επίπεδο περιφέρειας για να προκριθούν και να φτάσουν στον τελικό. Οι νικητές του τελικού θα αποτελέσουν την ελληνική αποστολή για την επερχόμενη Ολυμπιάδα Ρομποτικής. Φέτος η κορυφαία διοργάνωση για την επιστήμη, την τεχνολογία και την εκπαίδευση θα λάβει χώρα στην Κόστα Ρίκα από τις 10 έως τις 12 Νοεμβρίου.

O Τελικός θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα Γ. Κασιμάτης στο ΟΑΚΑ και θα συγκεντρώσει μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου από ολόκληρη τη χώρα. Ο διαγωνισμός είναι ανοικτός προς το κοινό και προσκαλεί όλους τους πιθανούς ενδιαφερόμενους να υποστηρίξουν από κοντά την εντυπωσιακή προσπάθεια των μαθητών.

Φωτογραφικό υλικό

Αποτελέσματα Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.™ 2017

Οι μαρκαρισμένες με πράσινο ομάδες προκρίνονται στην World Robot Olympiad 2017 στην Κόστα Ρίκα.

ΑΑ Σειρά Διαγωνισμού Όνομα Ομάδας Μέγιστη βαθμολογια Χρόνος sec ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 1 ΜΑΘΗΤΗΣ 2 ΜΑΘΗΤΗΣ 3
1 ΔΒ04 Robocaptains 160 26 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Καραγεωργόπουλος Μάριος-Κανέλλος Ντούβας Γιώργος Παπαναστάσης Νίκος
2 ΔΒ03 Linkage 160 26 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Βαφέας Κωνσταντίνος Λεβιθόπουλος Χρήστος Χαρίτος Κωνσταντίνος
3 ΔΒ09 Wizzards 160 27 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Μυρίλλας Θοδωρής Παπανικολάου Κωνσταντίνος Παπανικολόπουλος Χρήστος
4 ΔΒ07 Warriors 160 28 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Πανίτσας Γιώργος Πανίτσας Δημήτρης Γαβρηιλίδης Μάρκος
5 ΔΒ08 White Dragons 160 29 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Γραμμενίδης Άγγελος Παπανικολάου Μάριος Σπηλιόπουλος Σωτήρης
6 ΔΒ18 Digital Masters 160 35 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Κουτσίκου Πολυξένη Ιουλία Παυλοπούλου Αδάμ Κανελλόπουλος Μάνος-Ορφέας Κουτουλάκης
7 ΔΒ01 Teamwork Certainty 160 35 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας Βοβός Ανέστης Χριστόπουλος Γεώργιος Αποστολοπούλου Όλγα Στεφανάτος Αντώνιος
8 ΔΒ16 Masters of RBTs 160 44 19ο ΔΣ Καλαμάτας με την υποστήριξη του Κέντρου Ρομποτικής Καλαμάτα Μελιγαλιώτης Παναγιώτης Λαγούδη Δήμητρα-Αγάπη Ξαρχάκος Παναγιώτης Διακουμόπουλος Γεώργιος
9 ΔΑ19 Astrobots 2 160 60 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Καραβασίλης Γεώργιος Ρήγας Καραβασίλης Σταυρούλα Κουρεμένου Πέτρος Γιόγκας
10 ΔΒ02 Teamwork Unity 155 34 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας Βοβός Ανέστης Κατέβας Παναγιώτης Βέρρας Παναγιώτης Βοβού Ερμιόνη
11 ΔΑ13 C.S.P. Robotics 150 98 C.S.P. Robotics Καραγιάννης Σταμάτης Χρήστος Καραγιάννης Σπύρος Λουμάνης Πρωταγόρας Ευπολης Κατσιμίχας
12 ΔΒ06 Spinners 145 27 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Βδοκάκης Κωνσταντίνος Κούτουλας Χάρης Μπουρλέσσα Μαριλένα
13 ΔΒ17 RoBoT iRoN tEaM 145 55 19ο ΔΣ Καλαμάτας με την υποστήριξη του Κέντρου Ρομποτικής Καλαμάτα Τσώνης Γρηγόριος Αναστασία Μπούσμπουρα Ιωάννης Λαλάκος Νικόλας Πολυχρονόπουλος
14 ΔΒ15 BitBot 3 140 45 bitLab Φίλος Λεωνίδας Αγγελική Γεωργακοπούλου Ηλιάδα Μαρκοπούλου Ευτυχία Καρούτα
15 ΔΑ08 Harambe Squad 135 45 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τούρλος Ιωάννης Αλέξανδρος Κροντηράς Γιώργος Ηλιόπουλος Παναγιώτης Κελεσίδης
16 ΔΑ02 IntelMotion 135 47 Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης Τριανταφύλλου Γιώτα Φαίδωνας Κούσιας Γιώργος Κουτρούμπας Άγγελος Φραντζεσκάκης
17 ΔΒ12 Ρόμπο 1 125 54 Σύλλογος Ρομποτικής Ξάνθης Γουναλάκης Παύλος Μιχαήλ Αναστάσιος Μάνος Δημήτρης Περλεπές Ευάγγελος Κονδυλίδης
18 ΔΑ05 Robots of the Caribbean 1 125 57 Αρσάκειο Ψυχικού Ξενάκη Ίριδα Περικλής Ματθαίου Μάνθος Συρίγος Νίκος Σουλιώτης
19 ΔΒ20 RobΌμορφες 125 75 ΑΝΕΞΆΡΤΗΤΗ ΣΥΝΜΕΤΟΧΗ Κλαδογένης Δημήτριος ΚΛΑΔΟΓΕΝΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΦΛΩΡΑ  
20 ΔΑ17 98 115 46 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσατσαρώνης Κωνσταντίνος Τσατσαρώνης Γιώργος Mark Aston Pereira  
21 ΔΑ15 Dementors 115 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αποστολόπουλος Γεώργιος Αθηνά Αποστολοπούλου Τηλέμαχος Κακούρης  
22 ΔΑ12 A2BOT THE GREAT 110 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Παλιούρας Αριστείδης Αθηνά Αραβανή Ευάγγελος Αραβανής  
23 ΔΒ21 Ο.Ρ.Α.Σ.Η. 105 52 (Καλός Αγωγός) Κολιαβασίλης Πέτρος Αλέξανδρος Βαρδάκης Σταύρος Κασσωτάκης Ηλίας Σιμιτζής
24 ΔΒ10 ROBO ΤΙΟΥΣΤΕΡΣ 100 45 Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή Μπαλαφούτης Αθανάσιος Ντέφνε Χόμκο Παναγιώτης Ζευκίδης Όλγα Παπαδοπούλου
25 ΔΑ09 lego workshop gr 100 45 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τούρλος Ιωάννης Χάρης Γριβοκωστόπουλος Βάσια Γριβοκωστοπούλου  
26 ΔΑ01 EV3 masters 100 66 Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης Τριανταφύλλου Γιώτα Ήβη -Μαρίνα Παντή Νίκος Μαγουλάς Λυδία Μηλίτση
27 ΔΑ06 Robots of the Caribbean 2 100 120 Αρσάκειο Ψυχικού Ξενάκη Ίριδα Σπύρος Ντόβας Νίκος Παπαχρήστου Γιώργος Μπακάλης
28 ΔΑ10 The MindCrafters 95 120 Εκπαιδευτήρια Παλλάδιο Βάρης Τριανταφυλλοπούλου Μαρία Σωτήρης Εμιρζάς Φώτης Λιβέρης Αγνή Λώλη
29 ΔΒ13 Ρόμπο 2 95 120 Σύλλογος Ρομποτικής Ξάνθης Γουναλάκης Παύλος Μιχαήλ Αναστάσιος Ντουμπάκης Ελευθέριος Παπακωνσταντίνου Ελήφ Κουράκ
30 ΔΒ14 BitBot 1 90 47 bitLab Φίλος Λεωνίδας Παναγιώτης Καλογιάννης Αντώνης ΔΙονυσόπουλος Χάρης Κουσούλης
31 ΔΒ05 Rockets 85 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Σπυρόπουλος Πάρης Καρατζάς Πάνος Παπαδόπουλος Φίλιππος
32 ΔΑ18 Astrobots 1 75 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Ασταρας Αλέξανδρος ΙΑΣΟΝΑΣ ΑΣΤΑΡΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΕΣΣΙΔΗΣ
33 ΔΑ07 Robots of the Caribbean 3 65 120 Αρσάκειο Ψυχικού Ξενάκη Ίριδα Αλέξανδρος Σπατούλας Γιώργος Χριστοδουλάκης  
34 ΔΑ04 Smart Bot Hellas 60 120 Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης Τριανταφύλλου Γιώτα Φοίβος Χρυσαφίδης Άγγελος Ποδηματάς  
35 ΔΒ11 ROBO-ROYALS 60 120 Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή Μπαλαφούτης Αθανάσιος Σπύρου Οδυσσέας Μπαλαφούτη Μαρία Κυλίτση Αργυρώ
36 ΔΑ14 Bobotics… 40 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Ηρακλείδης Γιώργος Ευσταθίου Ανδρέας Ευσταθίου Θοδωρής Ντεμέης Χρήστος
37 ΔΑ22 Ακαδημια Ρομποτικης – Παμακ 30 24 Ακαδημια Ρομποτικης Περλαντιδης Πετρος Πειστικός Δημήτριος Παπαχρήστου Στελλα Γεώργιος Ξαφάς
38 ΔΑ24 ROBO MECHANICS 25 120 Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή Μπαλαφούτης Αθανάσιος Έρνις Χασάπογλου Κοσμάς Ρούσσος Ευστράτιος Νικολαϊδης
39 ΔΑ03 EV3 Rhapsody 25 120 Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης Τριανταφύλλου Γιώτα Μυρτώ Χατζή Κωνσταντίνα -Ειρήνη -Παναγιώτα Νικολάου Βλάσσης Μακρής
40 ΔΑ11 Silverneck1 25 120 Αργύρη-Λαιμού Σιγαλός Χρήστος Τάσος Σπανός Καπαντώνης Γαβριήλ Ιωαννίδης Γιάννης Βλαχοδημήτρης
41 ΔΑ16 D.A.B 25 120 1ο Δημοτικό  Αγίου Δημητρίου Ηλιόπουλος Σάββας Νικόλαος Ηλιόπουλος ‘Ολγα Ηλιοπούλου Μάριος Μπαϊρακτάρης
42 ΔΒ19 Άξιον Εστί 1 25 120 Άξιον Εστί Τσιάνος Δημήτριος Γιαννούχος Γιώργος Αγγέλης Δημήτρης Κλέαρχος Κοτσινονός
43 ΔΑ23 Silverneck4 0 0 Αργύρη-Λαιμού Λόλακας Χρήστος Ταξιάρχης Χρυσανθόπουλος Ανδρέας Νομικός  
ΑΑ Σειρά Διαγωνισμού Όνομα Ομάδας Μέγιστη βαθμολογια Χρόνος sec ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 1 ΜΑΘΗΤΗΣ 2 ΜΑΘΗΤΗΣ 3
1 ΓΑ11 Πυθαγόρας 430 70 Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης Τριανταφύλλου Γιώτα Αναστάσιος Σύρης Ιάσονας Θεόδωρος Αγγελάκης Τσούτσουρας Λεωνίδας Γεωργίου
2 ΓΒ05 Robot Direction 430 79 13 Γυμνάσιο Λάρισας Κουτσίκου Πολυξένη Ευτυχία Καλογήρου Ελένη Τσιού
3 ΓΒ02 Teamwork Optimum 430 92 Γυμνάσια Πάτρας (ομάδες Τμήματος Η/Υ) Βοβός Ανέστης Γεωργιάδης Γεώργιος Νιφόρα Ανδριάνα Χρυσανθακόπουλος Νικόλαος
4 ΓΒ03 Teamwork Vision 430 115 Γυμνάσια Πάτρας (ομάδες Τμήματος Η/Υ) Βοβός Ανέστης Ραβασόπουλος Ιωάννης Παπαζαχαρίου Στυλιανός Καρανάσιου Φωτεινή
5 ΓΒ04 Kings N’ Queen 330 99 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Αντωνόπουλος Φίλιππος Κατσαρός Γιώργος Σταμέλου Μελίνα
6 ΓΑ07 NEA MAKRI ROBOTICS TEAM 275 114 Γυμνάσιο Νέας Μάκρης Παλιούρας Αριστείδης Δέσποινα Καμπιώτη Νεφέλη Στούπα Σπύρος Καμπιώτης
7 ΓΒ11 Ακαδημία Ρομποτικής – ΠΑΜΑΚ1 185 120 Ακαδημία Ρομποτικής – Παμάκ Ζερβόπουλος Γεώργιος Λεπιδάς Απόστολος Αϊβαλιώτης Αναστάσιος Νικολαΐδης Ανέστης
8 ΓΑ14 ROBO BUILDERS 150 120 Σύλλογος Ρομποτικής Ξάνθης Μπαλαφούτης Αθανάσιος Χριστίνα Χατζηκυριάκου Ιωάννης Κατράνης Δημήτρης Κοσμίδης
9 ΓΑ08 ROBOTONIO 105 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ Κασμίρης Αναστάσιος Ιωάννης Παπαδόπουλος Νικόλαος Μαυρομάτης Ιωάννης Κοντογιαννόπουλος
10 ΓΑ09 Failbots 100 120 Πρότυπο Γυμνάσιο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά Παχούλη Αγνή Σπυρόπουλος Ιωάννης Παπαδάκης Χαρίδημος – Πορφύριος Παπέλης Στυλιανός – Μιχαήλ
11 ΓΒ07 Roboregulators 100 120 8ο Γυμνάσιο Βόλου Σαμαράς Νικόλαος Κουσκουρίδας Στέργιος Καραγιάννης Δημήτρης Νικολέρης Κυριαζής
12 ΓΒ10 KALAMATA Storm 8 100 120 ΚΕΝΤΡΟ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Νταβέας Θεμιστοκλής Ακριστινέι Ανδρέας Πέτρουλα Παναγιώτα Χειλάς Ηλίας
13 ΓΑ15 ΤΑΛΩΣ 50 120 Σύλλογος Ρομποτικής Ξάνθης Μπαλαφούτης Αθανάσιος Ιωάννης Καραγεωργίου Χρήστος Παπαδόπουλος Αντώνης Κούδας
14 ΓΒ06 Blue Diamond 100 120 13 Γυμνάσιο Λάρισας Κουτσίκου Πολυξένη Αναστάσιος Τσιάμαλος Ανδρέας Μπρούζας
15 ΓΒ09 KALAMATA Storm 7 100 120 ΚΕΝΤΡΟ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Νταβέας Θεμιστοκλής Μπουγάς Δημήτριος Πέτρουλα Φιλοθέη Χαραλαμπόπουλος Δημοσθένης
16 ΓΑ06 KeFT RC 100 120 Παρέα Φίλων Θέμελης Σπύρος Θεοφάνης Ευσταθίου Κωνσταντίνος Μπαρμπούνης Φίλιππος Θέμελης
17 ΓΑ03 NIRVANA 95 120 Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά Τούρλος Ιωάννης Ελίνα Χάλαρη Μοσχούλα Σιφνάκη
18 ΓΑ05 ΡΟΜΠΟΤΟΜΑΧΟΙ 50 120 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου Κόντου Αφροδίτη – Αμπαριώτης Απόστολος Ζευγίτης Ιωάννης Σαμαρίκας Σπυρίδων
19 ΓΑ12 FLI 50 120 4ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης Καζάζης Πάτροκλος Κυριακού Λυδία Αμασλίδου Ιωάννα Κυριακού Ιόλη
20 ΓΑ15 ΤΑΛΩΣ 50 120 Σύλλογος Ρομποτικής Ξάνθης Μπαλαφούτης Αθανάσιος Ιωάννης Καραγεωργίου Χρήστος Παπαδόπουλος Αντώνης Κούδας
21 ΓΑ13 ROAD_TO_COSTA_RICA 45 120 Σύλλογος Ρομποτικής Ξάνθης Μπαλαφούτης Αθανάσιος Δημήτρης Σεκερτζής Μάρκος Ρικάρντι Γιώργος Παρασκευόπουλος
22 ΓΑ02 ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ 0 0 Υδρόγειος Μαρτίνα Παπαϊωάννου Καστανιώτης Δημήτρης Τούμπος Βαγγέλης Λαζαρασβίλη Αρσένης
23 ΓΑ01 Robota KNK 0 120 Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά Κοντοπούλου Παναγιώτα Κατερίνα Μανταράκη Νεφέλη Κυριάκη Κατερίνα Μακαρούνα
24 ΓΑ04 MECHAS 0 120 2ο Γυμνάσιο Νέας Μάκρης Αποστολόπουλος Γιώργος Ορφέας Αποστολόπουλος Μαρίνα Κλεφτάκη Νίκος Κοντράρος
25 ΓΑ10 EDUROBOTS 0 120 4ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου Μέτσιου Βασιλική – Αμπαριωτης Απόστολος Παπαϊωάννου Λεωνίδας Πέτροβας Ιωάννης Παγκάλης Μιχαήλ
26 ΓΒ01 Teamwork Dream 0 120 Γυμνάσια Πάτρας (ομάδες Τμήματος Η/Υ) Βοβός Ανέστης Σιάχου Ισμήνη Ρόδη Ροδοπούλου Ελπίδα Πιτσής Ανδρέας
27 ΓΒ12 Ακαδημία Ρομποτικής – ΠΑΜΑΚ2 0 120 Ακαδημία Ρομποτικής Ζερβόπουλος Γεώργιος Ράπτης Μενέλαος Κουρούδης Δημήτριος Γρηγοριάδης Ιωάννης
28 ΓΒ13 RoboSapiens 0 120 3ο Γυμνάσιο Ρόδου Κλαδογένης Δημήτριος ΧΑΤΖΗΣΤΑΜΑΤΗ ΜΑΡΙΑ ΛΟΥΠΠΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΛΑΔΟΓΕΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ
29 ΓΒ14 ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΦΙΛΟΙ 0 120 Γυμνάσιο Καλυθιών Ρόδου Σαράντης Παναγιώτης ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΖΑΝΝΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
ΑΑ Σειρά Διαγωνισμού Όνομα Ομάδας Μέγιστη βαθμολογια Χρόνος sec ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 1 ΜΑΘΗΤΗΣ 2 ΜΑΘΗΤΗΣ 3
1 ΛΒ11 Le Velo (Robotica.gr) 70 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσιμπούρης Ανδρέας Καμπούρη Ευδοκία Κολλιοπούλου Όλγα Μπουρλέσσα Ελευθερία
2 ΛΒ02 Kalamata Storm II 70 120 Κέντρο Ρομποτικής & Προγραμματισμού Καλαμάτας Κωστάκης Ονούφριος Δαρσακλής Γιώργος Ζερβάκης Θεόδωρος  
3 ΛΒ12 Scorps 40 76 4ο ΓΕΛ Πατρών Γκοτσοπούλου Μαρία Ιωάννης Τσάμπρας Ιωάννης Γιώτης
4 ΛΒ06 2ο Λύκειο Αιγίου 35 64 2ο Λύκειο Αιγίου Καϊπης Δημήτρης Καϊπης Μιχαήλ Καϊπη Μαρία Παπαγεωργίου Γιάννης
5 ΛΒ04 Smart Bricks I 30 120 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης & Κ.Ρ. & Π.Κ. Κωστάκης Ονούφριος Αλεξοπούλου Ευγενία Αποστολόπουλος Στέλιος Κατσίρης Γιώργος
6 ΛΑ12 ACE 25 115 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Ζερβόπουλος Γιώργος Zacharias Karavasilis Robert Reynik
7 ΛΑ14 MIXMYL+ 10 120 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Τσατσαρώνης Κ. Δημήτρης Τζουλιάνο Κωνσταντίνος Σπινάκης
8 ΛΒ03 Kalamata Storm III 10 120 Κέντρο Ρομποτικής & Προγραμματισμού Καλαμάτας Κωστάκης Ονούφριος Βαγενάς Νικηφόρος Σκουρτζίδης Λεωνίδας Σταθόπουλος Γιώργος
9 ΛΑ01 A.R.C. (Advanced Robotic Constructions) 0 120 ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕ.Λ. ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Παχούλη Αγνή Μιχαλίτσης Αλκιβιάδης – Παναγιώτης Γκλιάτης Ελευθέριος Αδαμόπουλος Παναγιώτης
10 ΛΑ02 Development Team 0 120 ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕ.Λ. ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Παχούλη Αγνή Κοσμάς Φωτιάδης Δανάη-Διονυσία Μπρίλλη Ματακίας Αριστοτέλης
11 ΛΑ03 HOT WHEELS 0 120 ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕ.Λ. ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Παχούλη Αγνή Ελένη Χατζηκομνηνού Αριστοτέλης-Λάζαρος Κωστελένος Αλέξανδρος Σηφάκης
12 ΛΑ04 MAD Tech 0 120 ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕ.Λ. ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ Παχούλη Αγνή Μπενετάτος Αλέξανδρος Αθηνά Τερζόγλου Μάριος-Νεκτάριος Σταματόπουλος
13 ΛΑ06 BLAST3RS 0 120 moraitis blast lab Μπιρμπάκου Νεφέλη Μουρλάς Χρήστος Κυριτσόπουλος Γιάννης
14 ΛΒ01 Kalamata Storm I 0 120 Κέντρο Ρομποτικής & Προγραμματισμού Καλαμάτας Κωστάκης Ονούφριος Βολτέας Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος Θοδωρής Ντυμένος Ραφαήλ
15 ΛΒ05 Smart Bricks II 0 120 1ο ΓΕΛ Μεσσήνης & Κ.Ρ. & Π.Κ. Κωστάκης Ονούφριος Καραδήμα Μαρία Νίκη Λαμπροπούλου Όλγα Τσόκα Κάντρι
16 ΛΒ15 ExtremeRobot_2 0 120 Ροδίων Παιδεία Χατζημιχάλης Μάριος Μπράτιτσης Παναγιώτης Μάνος Πρωτογεράκης Νίκος Σκουμιός
Α/Α ΠΔΕ 1ος Γύρος ΟΜΑΔΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 1 ΜΑΘΗΤΗΣ 2 ΜΑΘΗΤΗΣ 3 ΜΑΘΗΤΗΣ 4 ΜΑΘΗΤΗΣ 5 ΜΑΘΗΤΗΣ 6
OPEN Δ12 Δυτικής Ελλάδας 180 SMARTBIRDS NEXT Δημοτικό (Open) ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΑΤΡΩΝ (44o & Ν. ΣΟΥΛΙΟΥ) Βέρρας Παναγιώτης ΣΟΥΓΛΕΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑ ΡΟΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
OPEN Δ06 Αττικής 175 OSMOSIS Δημοτικό (Open) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Κουβουτσάκη Τζώρτζια Γιάννης Μαυράκης Βασίλης Μαυράκης Αλεξία Τζοβάρα
OPEN Δ19 Κρήτης 167 Vouvas team Δημοτικό (Open) Δημοτικό Σχολείο Βουβά Σφακίων Νικήτα Ιωάννα Ελίνα Γλεντούση Σήφης Ξηραδάκης Κωνσταντίνος Μαρκουτσάκης Παντελίτσα Λέο Χασμούτσα
OPEN Δ04 Αττικής 165 A.T.RO.TE Δημοτικό (Open) Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Εκάλης Πλουμιδάκη Πωλίνα Αρβανιτάκης Διονύσης Παπαδοπούλου Χριστίνα Τσιτσικοπούλου Ιφιγένεια-Ειρήνη
OPEN Δ10 Δυτικής Ελλάδας 150 Robo Auto Parking Δημοτικό (Open) Αρσάκειο Δημοτικό Σχολείο Πατρών Σταυρουλοπούλου Όλγα Φοίβος Δερματάς Γιάννης Παπαδόπουλος Γιάννης Τσομαρίδης
OPEN Δ05 Αττικής 142 GEITONAS ROBOTICS TEAM Δημοτικό (Open) ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ Παπανικολάου Βασιλική ΜΗΤΡΟΥ ΝΙΚΟΣ ΤΖΕΡΠΟΥ ΝΙΚΗ ΣΙΛΟΓΛΟΥ ΣΠΥΡΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ
OPEN Δ07 Αττικής 140 ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ_ΔΗΜ1 Δημοτικό (Open) ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ράλλης Σπύρος ΚΑΡΑΜΕΤΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ ΧΡΗΣΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΟΥΠΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΤΣΗΣ
OPEN Δ01 Αττικής 120 Trees Everywhere Δημοτικό (Open) Δημοτικό Φιλοθέης Φωτεινάκης Φωτιος Άλκης Δαμιανός Μαίρη Νομικού Καραπάνος Αχιλλέας
OPEN Δ15 Πελοποννήσου 110 KALAMATA Storm 6 Δημοτικό (Open) ΚΕΝΤΡΟ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ Λιανού Ελένη ΒΟΛΤΕΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΚΑΤΣΙΚΑΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΤΣΙΚΑΡΗ ΑΜΑΛΙΑ-ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΑΡΙΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΗΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΕΑΣ
OPEN Δ02 Αττικής 100 Best team Δημοτικό (Open) Δημοτικό Φιλοθέης Φωτεινάκης Φωτιος Δημοσθένης Αθανασίου Σανούλα Τζάνου Αλεξία Ευστρατοπούλου
Α/Α ΠΔΕ 1ος Γύρος ΟΜΑΔΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 1 ΜΑΘΗΤΗΣ 2 ΜΑΘΗΤΗΣ 3 ΜΑΘΗΤΗΣ 4 ΜΑΘΗΤΗΣ 5 ΜΑΘΗΤΗΣ 6
OPEN Γ01 Αττικής 190 G.R.I.D Γυμνάσιο (Open) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Βουτυράκου Διαλεκτή Αθηνά Ιάσων- Σταύρος Σόμογλου Ιωάννης Παπαδόπουλος
OPEN Γ02 Αττικής 185 Minders Junior Γυμνάσιο (Open) Εκπαιδευτική Αναγέννηση Τρυφωνίδης Τίμος Φώτης Καπότος Κυριάκος Νικολαΐδης Χρήστος Αντωνόπουλος Κωνσταντίνος Σπυρίδωνος Θεόδωρος Γκαμαλέτσος
OPEN Γ11 Πελοποννήσου 178 KALAMATA Storm 9 Γυμνάσιο (Open) Κέντρο ρομποτικής Καλαμάτας Καραβλίδης Αλέξανδρος Θεόδωρος Παπαδόπουλος Αναστασία Ντυμένου Παναγιώτης Καραβλίδης
OPEN Γ13 Θεσσαλίας 170 Robot Eco Builders Γυμνάσιο (Open) Σχολεία Λάρισας Μπαράς Γιάννης Πάλλης Σπυρίδων Μητακίδης Ευάγγελος Γωγουρόπουλος Θάνος
OPEN Γ03 Αττικής 168 RobPeta Γυμνάσιο (Open) ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΥΒΑΡΑ Τσιτσιμπάσης Στέφανος Αθανάσιος Δρούγκας Ιωάννης Γκίνης Γιώργος Γρίφσιας Γιώργος Σκιαδάς Αλέξανδρος Αντουμιτροάιεϊ Παναγιώτης Γκίνης
OPEN Γ09 Δυτικής Ελλάδας 166 SMARTBIRDS (R) Γυμνάσιο (Open) ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΠΑΤΡΩΝ Βέρρας Παναγιώτης ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΑ ΔΕΝΑΖΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΥΜΟΥΣΗΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
OPEN Γ04 Αττικής 160 ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΥΜ1 Γυμνάσιο (Open) ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ράλλης Σπύρος ΠΙΛΑΛΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΤΑΜΑΤΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΝΔΡΙΤΣΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ
OPEN Γ05 Δυτικής Ελλάδας 152 Optimus Prime Γυμνάσιο (Open) Γυμνάσιο Λάλα Γεωργάκης Θεοφύλακτος Άλλκα Άλεξία Γαλανοπούλου Αντζελίνα Τσούμπα Ιωάννα
OPEN Γ06 Δυτικής Ελλάδας 150 Dream Team Γυμνάσιο (Open) Γυμνάσιο Λάλα Γεωργάκης Θεοφύλακτος Άλλκα Άννα Καρκούλια Βασιλική Καρκούλια Γεωργία
OPEN Γ10 Πελοποννήσου 150 KALAMATA Storm 10 Γυμνάσιο (Open) Κέντρο ρομποτική Καλαμάτας Νόκας Γεώργιος Χρυσοβαλάντης Γεώργιος Καπινιάρης Άννα-Μαρία Κόχρονα Κωνσταντίνος Μπέντζαμιν Βίγκος Στυλιανή Μαρίνα Καλογεροπούλου
OPEN Γ07 Δυτικής Ελλάδας 134 Green Team Γυμνάσιο (Open) 1ο Γυμνάσιο Πύργου Νικολόπουλος Φώτης Μιχαηλίδης Ευθύμης Νικολόπουλος Ανδρέας-Παναγιώτης Χριστοδουλόπουλος Στάθης
OPEN Γ08 Δυτικής Ελλάδας 130 11gymteam Γυμνάσιο (Open) 11 Γυμνάσιο Πάτρας Γιαννόπουλος Αλέξανδρος Αποστολόπουλος Τηλέμαχος Κατσιφάρας Ιωάννης Σακελλιάδης Μάνος
Α/Α ΠΔΕ 1ος Γύρος ΟΜΑΔΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΑΘΗΤΗΣ 1 ΜΑΘΗΤΗΣ 2 ΜΑΘΗΤΗΣ 3 ΜΑΘΗΤΗΣ 4 ΜΑΘΗΤΗΣ 5 ΜΑΘΗΤΗΣ 6
OPEN Λ02 Αττικής 181 Minders Λύκειο (Open) Εκπαιδευτική Αναγέννηση Σπανοπούλου Σίσσυ Βασίλης Καλαμαράς Σταύρος Τζίκας Άρης Αγγελόπουλος Πολύβιος Πλατυγένης
OPEN Λ08 Θεσσαλίας 172 Rebel Mind Team Λύκειο (Open) 13o Λύκειο Λάρισας Μπαράς Γιάννης Μαϊμάρης Θεοφάνης Χουλιάρος Τιμόθεος Χουλιάρος Γεώργιος
OPEN Λ05 Αττικής 160 Robotilus Team Λύκειο (Open) Ελληνογερμανική Αγωγή Παπαδόπουλος Γεώργιος Δίκος Δημήτρης Ταπραντζής Φίλιππος Νινος Τσοπανίδης Κερασώτης Χαράλαμπος Σωτηρίου Ελευθερία
OPEN Λ01 Αττικής 150 ARP Λύκειο (Open) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Παπαγεωργίου Παντελής ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
OPEN Λ07 Κεντρικής Μακεδονίας 130 Pinewood Λύκειο (Open) Pinewood Ζερβόπουλος Γεώργιος Γιάννος Μπινόπουλος Ιάκωβος Κωνσταντίνος
OPEN Λ03 Αττικής 100 Olympian Energy Λύκειο (Open) Κολλέγιο Ψυχικού -EEI Δημητρίου Κώστας Αλέξανδρος Καρακόζης Αργύρης Κριεζής Θάνος Σούρλης Στέφανος Στόικος Αλβέρτος Ζαφέτ Αντώνης Κοτρωνάκης
Κωδικός Όνομα Προπονητής Καλύτερη  Προσπάθεια Χρόνος
COL 3 Πανεπιστήμιο Μακεδονίας 2 Ζερβόπουλος Γεώργιος 3 25,04
COL 2 Πανεπιστήμιο Μακεδονίας 1 Ζερβόπουλος Γεώργιος 3 25,83
COL 4 Hyperion Robotics Δασυγένης Μηνάς 0 64
ΟΜΑΔΕΣ ΒΑΘΜΟΙ ΓΚΟΛ ΥΠΕΡ ΓΚΟΛ ΚΑΤΆ ΔΙΑΦΟΡΑ
bitbot3 6 12 0 12
bitbot2 6 11 0 11
RoboPRO 6 9 1 8
Robot Champions 6 5 1 4
roBob Marley 6 4 1 3
RoboSpecialists 4 6 3 3
Rest in PCs 4 1 3 -2
Los MessAngeles Stars 3 6 0 6
BOUGA-BOTS FC 1 3 9 -6
Robots FC 1 3 10 -7
Idrogios Football Team 0 2 6 -4
Μ.Α.Γ.Ω.Ν. 0 1 2 -1
ΠΥΡΑΥΛΟΣ 0 0 2 -2
Roballers 0 0 4 -4
RoboMAK 0 0 9 -9

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 8
bitbot3 Los MessAngeles Stars 6-3
bitbot2 Rest in PCs 5-0
roboPRO RoboSpecialists 1-2
roBob Marley Robo Champions 2-3

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 4
bitbot3 Robo Champions 2-1
bitbot2 RoboSpecialists 3-0
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
RoboSpecialists Robo Champions 3-4

ΤΕΛΙΚΟΣ
bitbot3 bitbot2 1-4

Κατόπιν της συγκέντρωσης των αποτελεσμάτων από τους κατά τόπους Υπεύθυνους WRO Hellas και μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της διεξαγωγής των Περιφερειακών διαγωνισμών, ανακοινώνονται οι ομάδες οι οποίες προκρίθηκαν στον τελικό του 9ου Εθνικού Διαγωνισμού WRO Hellas, την 1η Ιουλίου 2017 στην Αθήνα (ΟΑΚΑ).

Δέιτε τη λίστα των ομάδων που προκρίνονται στον Τελικό πατώντας εδώ.

Στα χωρία των επιμέρους περιφερειών που βρίσκονται στη σελίδα Περιφερειακοί Εθνικού Διαγωνισμού W.R.O.™ 2017 θα αναρτώνται σταδιακά τα επίσημα πρωτόκολλα κύρωσης των αποτελεσμάτων της κάθε περιφέρειας.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται σε ειδικό τραπέζι υποδοχής στην είσοδο της αίθουσας Γ. Κασιμάτης. Για την εγγραφή σας θα χρειαστείτε τα παρακάτω:

Σημείωση: Ο προπονητής / η προπονήτρια κάθε ομάδας είναι απολύτως υπεύθυνος/η για την εγγραφή των ομάδων. Εγγραφές από μεμονωμένα μέλη της ομάδας δεν θα γίνονται δεκτές.

Ο Τελικός του Εθνικού W.R.O.™ 2017 θα διεξαχθεί το Σάββατο 1 Ιουλίου.

Ο Τελικός θα διεξαχθεί στην αίθουσα Γ. Κασιμάτη του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου Αθηνών Σπύρος Λούης (ΟΑΚΑ).

Χάρτης:

Η πρόσβαση με Ι.Χ. προς την αίθουσα Γ. Κασιμάτης γίνεται από την Κεντρική Πύλη (Είσοδος Α) επί της οδού Σπύρου Λούη.

Η πρόσβαση με τον Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο (Η.Σ.Α.Π.) γίνεται από το σταθμό ΕΙΡΗΝΗ.

Γενικό πρόγραμμα διαγωνισμού (κοινό για όλες τις κατηγορίες):

08:30-10:00 Registration
09:30-10:00 Ομιλίες
10:00-16:00 Διαγωνιστική διαδικασία
16:00 Ανακοίνωση αποτελεσμάτων

Πρόγραμμα διαγωνισμού για τις κατηγορίες Regular:

08:30-10:00 Registration
09:30-10:00 Ομιλίες
10:00-12:30 Α’ Γύρος Κατασκευής – Δοκιμών (δοκιμή στην πίστα μετά τα 30’ λεπτά)
12:30 Τοποθέτηση ρομπότ στη καραντίνα
13:00-13:45 Α’ Διαγωνιστικός Γύρος
13:45-14:15 Διάλειμμα
14:15-14:45 Β’ Γύρος  Δοκιμών
15:00 Β’ Διαγωνιστικός Γύρος
16:00 Ανακοίνωση Αποτελεσμάτων – Απονομές

Πρόγραμμα διαγωνισμού για την κατηγορία Ποδοσφαίρου (Football)

08:30-10:00 Registration
10:00-12:30 Γύρος Κατασκευής – Δοκιμών
12:30 -15:20 Α’ Διαγωνιστικός Γύρος (3 Όμιλοι, 4 Ομάδες ανά όμιλο, 18 Αγώνες)
15:20-15:40 Β’ Διαγωνιστικός Γύρος (4 ομάδες, 2 Νοκ Άουτ Αγώνες)
15:40-16:00 Τελικός Ποδοσφαίρου – Μικρός Τελικός Ποδοσφαίρου

Ευγενικές χορηγίες

Ευχαριστούμε την εταιρεία ΕΨΑ Α.Ε. για την ευγενική χορηγία προϊόντων που θα μοιραστούν στα παιδιά που θα συμμετέχουν στον Τελικό του διαγωνισμού. Η ΕΨΑ εγκαινιάζει με αυτόν τον τρόπο τη συνεργασίας της με τον WRO Hellas, δείχνοντας για άλλη μια φορά αντανακλαστικά εταιρικής κοινωνικής ευθύνης.

Για τρίτη συνεχή χρονιά ο εκδοτικός οίκος ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ προσφέρει στις ομάδες που θα διακριθούν στον Τελικό του Διαγωνισμού επιλεγμένα βιβλία ανάλογα με την ηλικία των παιδιών που θα συμμετάσχουν. Ευχαριστούμε θερμά τον εκδοτικό οίκο ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ για την ευγενική δωρεά, η οποία αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι το ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ είναι κοντά στα παιδιά, κοντά στην εκπαιδευτική ρομποτική, κοντά στην εκπαίδευση.