Τελικός διαγωνισμού


O 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού WeDo-Scratching με θέμα «Ο Γαλαξίας μας» ολοκληρώθηκε το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016 με τον Τελικό που διεξήχθη στην Ελληνογερμανική Αγωγή. Οι νικήτριες ομάδες:

ΘΕΣΗ ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί
1η 15 Robotakia Αιμιλία Λογοθέτη

Αριστοτέλης Νέλλας

Γιώργος Καρβούνης

Σινανίδης Ερρίκος

Νέλλας Κωνσταντίνος Φίλοι
2η 34 TriRoboNauts Φώτης Ρουμελιώτης

Νεκτάριος Σιώμος

Στεφανία Σπάχου

Βασίλης Σταρίδας

Γαλήνη Σταφυλά

Καραγιώργου Ελευθερία Ομάδα Τρικάλων
3η 41 ROBOFANTASY ΕΛΛΗ ΓΚΟΥΜΑ

ΧΡΥΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

ΔΑΝΑΗ ΖΕΡΒΑ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΠΕΣΣΗ

ΝΕΦΕΛΗ ΑΝΥΦΑΝΤΑΚΗ

ΝΙΚΟΣ ΤΖΟΥΛΟΥΦΗΣ

Βασιλαδιώτης Χαράλαμπος ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ

PDF-icon-e1429878764154ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΚΥΡΩΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Πρόγραμμα Τελικού

08:30-10:00 Υποδοχή-καταγραφή-εγκατάσταση
09:30-10:00 Ομιλίες έναρξης
10:00-13:00 Α’ φάση αξιολόγησης
Καταγραφή προτάσεων για ειδικά βραβεία
13:00-13:30 Φαγητό μαθητών και κριτών
13:30-15:00    Β’ φάση αξιολόγησης
15:00-15:15 Εξέταση ενστάσεων

Καταγραφή προτάσεων για ειδικά βραβεία

15:15-16:15 Γ’ φάση αξιολόγησης
16:30 Ανακοίνωση τελικών αποτελεσμάτων

Ομάδες Τελικού

Ονομα ομάδας Όνομα Προπονητή Σχολείο που εκπροσωπεί ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
Flow 1 Γκιών Θεμιστοκλής Neue Schule Athen Περιφέρεια Αττικής
Flow 3 Γκιών Θεμιστοκλής Neue Schule Athen Περιφέρεια Αττικής
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΓΕΙΤΟΝΑ Περιφέρεια Αττικής
Lego Space Team Γκικουρία Αΐντα 4ο Δημοτικό Σχολείο Χολαργού Περιφέρεια Αττικής
Robo-Graph Μαρκόπουλος Γιώργος 16ο Δ.Σ. Γαλατσίου Περιφέρεια Αττικής
Απόλλων 2050 Μαρκόπουλος Γιώργος Μικροί Περιηγητές Πολιτισμού Περιφέρεια Αττικής
Minders mini Σπανοπούλου Σίσσυ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Περιφέρεια Αττικής
CITYLAB_TEAM ΗΡΑΚΛΕΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ CITYLAB Περιφέρεια Αττικής
He-rob Ραουζέου Μαρίνα Σχολή Χατζήβεη Περιφέρεια Αττικής
Εξέλιξις Κοντογεώργου Νικολέτα Κολλέγιο Ψυχικού – Λάτσειο Περιφέρεια Αττικής
Διαστημικός Διόνυσος Βαμβακάς Δημήτρης 2ο Δημοτικό Διονύσου Περιφέρεια Αττικής
21ο ΣΤ2 ΔΡΑΚΟΣ ΠΑΥΛΟΣ 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ Περιφέρεια Αττικής
SpaceSearchers ΚΛΑΨΙΑΝΟΣ ΣΑΒΒΑΣ 10ο Δημοτικό Αγίου Δημητρίου Περιφέρεια Αττικής
Cool Boys Club ΠΑΠΑΔΟΠΕΤΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ  ΚΗΦΙΣΙΑΣ Περιφέρεια Αττικής
Robotakia Νέλλας Κωνσταντίνος Φίλοι Περιφέρεια Αττικής
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ Ι(Η)ΛΙΟΥ ΡΟΠΟΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 14 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΙΛΙΟΥ Περιφέρεια Αττικής
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΠΕΥΚΗΣ Γκεζερλής Βελισσάριος 3ο Δημοτικό Πεύκης Περιφέρεια Αττικής
ROBOMARS ΘΕΟΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΦΩΤΙΟΣ 6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης
Lego Galaxy ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης
FASTER ΚΟΝΤΑΡΑΚΗΣ ΘΕΟΦΑΝΗΣ 8ο ΔΣ Αλεξανδρούπολης Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης
Επίκουρος – Curiosity Κάτσιος Δημήτρης 1o Δ.Σ. Σάμου Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου
Τα Αστέρια Σαμολαδάς Μόσχος Δημοτικό Σχολείο Θυμιανών – Χίου Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου
Galactic Teamwork Βοβός Ανέστης 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας
Μικροί Αστρονόμοι Ζαφείρη Λαμπρινή 17ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας
Οι μικροί εξερευνητές του Άρη Ράπτης Δημήτρης 17ο Δημοτικό Σχολείο Αγρινίου Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας
RoboSmarts Καρανάτσιου Σπυριδούλα 4ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας
Lego Itiles Αρβανιτάκης Γιάννης Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας
2ος Πειραματικός Γαλαξίας Νικολού Αγγελική 2ο Πειραματικό Δημοτικό Ιωαννίνων Περιφέρεια Ηπείρου
Γαλαξιακό Αρσάκειο Αργύρη Μαρίνα Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων Περιφέρεια Ηπείρου
Ρομπομπλάστερς Γάτσιος Χρήστος 1ο 12/θέσιο Δημοτικό Ηγουμενίτσας Περιφέρεια Ηπείρου
TriRoboNauts Καραγιώργου Ελευθερία Ομάδα Τρικάλων Περιφέρεια Θεσσαλίας
VOYAGER 20 ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 20ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ Περιφέρεια Θεσσαλίας
Ektorius ΘΕΟΧΑΡΗ ΜΑΡΙΑ ΔΡΑΚΟΣ, Α., – Γ. ΜΑΛΑΧΤΑΡΗ Ο.Ε. «ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ» Περιφέρεια Θεσσαλίας
MoonWalkers Κοντός Νικόλαος Δημοτικό σχολείο Μαντουκιού Περιφέρεια Ιονίων Νήσων
ΠΛΑΝΗΤΗΣ 12 ΝΑΣΟΥΛΑ ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ 12 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ Περιφέρεια Ιονίων Νήσων
Space Bananas Κολιαβασίλης Πέτρος Καλός Αγωγός Περιφέρεια Κρήτης
Χαοτικοί Εφευρέτες Κανελάκης Νίκος Ανεξάρτητη Ομάδα Περιφέρεια Κρήτης
Δημοτικό Σχολείο Έμπωνα Τριανταφύλλου Στέλιος Δ.Σ. Έμπωνα Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
ΥΠΕΡ6 ΚΟΥΚΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1ο Δημοτικό Σχολείο Κρεμαστής Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου
Galaxy Wizards Χριστάκης Γιώργος Εκπαιδευτήρια Μπουγά (Καλαμάτα) Περιφέρεια Πελοποννήσου
ROBOFANTASY Βασιλαδιώτης Χαράλαμπος ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ Περιφέρεια Πελοποννήσου
Star Farmers Καζαντζή Βικτωρία 1ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας
2ο Ιστιαίας Βαρελάς Ανδρέας 2ο ΔΣ Ιστιαίας Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας
Crazy Waters Κόρδη Ρεββέκα Αννα 9o Δημοτικό Χαλκίδας Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας
109 ROBOTS INVASION Μιχάλης Βασιλειάδης 109ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκη Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
STAR WARS Δήμος Παντακούδης 4ο Δ.Σ. Περαίας Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
22 SPACE ROBOTS Δημήτριος Στυλιανός 22ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
ΤΜΗΜΑ Ε1 ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ Στέλλα Καραπυλάφη 1ο Δ.Σ. Πολυγύρου Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
THE LEGO DROID BUILDERS Γιώργος Τζηνέτας 10ο Δ.Σ. Καλαμαριάς Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας
Τα επτάστερα Μαρία Ιωσηφίδου Δ.Σ. Ποσειδωνίας Σύρου Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου (Κυκλ.)

.

Υποχρεώσεις των ομάδων που προκρίθηκαν στον τελικό:

  • Τουλάχιστον 7 ημέρες πριν το διαγωνισμό, υποχρεούνται οι ομάδες να συμπληρώσουν τη φόρμα (από το site wrohellas.gr) με το url όπου έχουν αναρτήσει τον κώδικα του scratch (έγγραφη στο site https://scratch.mit.edu, ανέβασμα του κώδικα στο λογαριασμό τους, να γίνει shared το project και να συμπληρωθεί το αντίστοιχο πεδίο στην φόρμα του WROHellas).
  • Τουλάχιστον 7 ημέρες πριν το διαγωνισμό, υποχρεούνται να ανεβάσουν ένα βίντεο του Project διάρκειας περίπου 3 λεπτών και να αποστείλουν το link στην Οργανωτική Επιτροπή πριν από τον τελικό.
  • Κατά τη διαδικασία της εγγραφής (registration) στο διαγωνισμό, οι ομάδες πρέπει να παραδώσουν ένα CD το οποίο θα περιέχει παρουσίαση, βίντεο, διαγράμματα ή οποιοδήποτε άλλο υλικό σχετικό με το project, καθώς και τη συναίνεση των γονέων για την χρήση των φωτογραφιών με τα πρόσωπα των μαθητών.
  • Κατά τη διαδικασία της παρουσίασης θα πρέπει να παραδοθεί στους κριτές μονοσέλιδη ή δισέλιδη παρουσίαση με τα βασικά χαρακτηριστικά του project.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!

close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconPinterestPinterestPinterest