Τελικός Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου

Τελικός Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου

Νικήτριες ομάδες Δημοτικού

Θέση Κωδικός Ομάδας Όνομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια
1 Δ25 SmartRobots 3o Δημοτικό Σχολείο Πεύκης Αττικής
2 Δ33 Master Builder 7o Δημοτικό Αγρινίου Δυτικής Ελλάδας
3 Δ09 ROBO RAILS Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής

Τελική κατάταξη Δημοτικών

Ειδικά βραβεία έλαβαν οι ομάδες:

Ειδικό βραβείο Κωδικός Ομάδας Όνομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια
Μηχανικής Κατασκευής Δ32 Πυθαγόρας 1ο Δημοτικό Σχολείο Σάμου Βορείου Αιγαίου
Μακέτας Δ28 The minecrafters ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής
Ιδέας Δ71 FutureKids ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ Πελοποννήσου
Πολυπλοκότητας αυτοματισμών Δ30 Auto Pilot ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Αττικής
Animation Δ34 TeamWork 49ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας Δυτικής Ελλάδας
Κοινού Δ57 DIMPOL 1 – RownTown 1o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ Κεντρικής Μακεδονίας

Νικήτριες ομάδες Γυμνασίου

Θέση Κωδικός Ομάδας Όνομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια
1 ΓΔ12 Ν1 Γυμνάσια Σχολεία Πάτρας Δυτικής Ελλάδας
2 ΓΕ11 AIRGears ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ AIRLab Θεσσαλίας
3 ΓΖ10 Teamwork Dream ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ Δυτικής Ελλάδας

Τελική κατάταξη Γυμνασίων

Ειδικό βραβείο Καλύτερης Κατασκευής έλαβαν οι ομάδες:

Κωδικός Ομάδας Όνομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια
ΓΒ21 Σύλλογος Πανοράματος Γαλατσίου «Νέα Ομάδα» Ανεξάρτητη ομάδα Αττικής
ΓΕ04 Retros 8ο Γυμνάσιο Βόλου Θεσσαλίας

Νικήτριες ομάδες Λυκείου

Στην πρώτη θέση ισοβάθμισαν οι ομάδες Minders & Fargrobs

Θέση Κωδικός Ομάδας Όνομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί Περιφέρεια  

Βαθμοί

1 ΛΑ02 Minders Εκπαιδευτική Αναγέννηση Αττικής 390
1 ΛΑ26 Fargrobs 7ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων Θεσσαλίας 390
2 ΛΑ01 Robotilus Team Ελληνογερμανική Αγωγή Αττικής 380
3 ΛΑ33 KickPumps 2ο Γενικό Λύκειο Θήβας Στερεάς Ελλάδας 350
4 ΛΑ35 Rebel Mind Team 1ο Λύκειο Λάρισας Θεσσαλίας
5 ΛΑ05 ARTEMIDA ROBOTICS TEAM 2 2ο ΓΕΛ Αρτέμιδος Αττικής
6 ΛΑ13 ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ 1ο ΓΕΛ Ιλίου Αττικής
7 ΛΑ10 EKAGPAR Robotics 1ο ΕΚ Β’ Αθήνας Αττικής
8 ΛΑ14 Green Engineers Εκπαιδευτήρια Γείτονα Αττικής
9 ΛΑ20 A.ST Robotics Γενικό Λύκειο Αμύνταιου Δυτικής Μακεδονίας

Το Σάββατο 18 Μαρτίου θα διεξαχθεί ο Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου στην αίθουσα Γ. Κασιμάτης στο ΟΑΚΑ. Οι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής διoργανώνονται από τον WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την COSMOTE.

Θα ολοκληρωθεί έτσι το πολύ όμορφο ταξίδι που ξεκίνησε τον Οκτώβριο για εκατοντάδες ομάδες, προπονητές και μαθητές στον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής!

> Συμμετέχουν 3.300 μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου

>730 σχολικές ομάδες

> Πραγματοποιήθηκαν 45 workshops σε όλη την χώρα ενημέρωσης εκπαιδευτικών – προπονητών

> Στη Αττική έχουν  διεξαχθεί πλέον των 10 εκπαιδευτικών ημερίδων, πραγματοποιούνται σεμινάρια για εκπαιδευτικούς κάθε Τρίτη και Παρασκευή και κάθε Δευτέρα webinars στα οποία διδάσκει ο κ. Τσατσαρώνης, καθηγητής πληροφορικής. Η συμμετοχή στα σεμινάρια και στα webinars είναι δωρεάν.

> Θα πραγματοποιηθούν 14 Περιφερειακοί Διαγωνισμοί στην έδρα της κάθε περιφέρειας

> 270 σχολεία εξοπλίστηκαν δωρεάν με κιτ εκπαιδευτικής ρομποτικής

Στον Τελικό αναμένεται να συμμετάσχουν πάνω από 280 ομάδες από Δημοτικά, Γυμνάσια & Λύκεια όλης της χώρας, που θα έχουν προκριθεί από τους κατά τόπους Περιφερειακούς διαγωνισμούς.

Εκτός από την πλούσια αγωνιστική δράση και τις συγκινήσεις που θα προσφέρουν οι συμμετέχοντες στον Τελικό, θα υπάρχει και ποικιλία εκπαιδευτικών δράσεων με θεματικό άξονα την εκπαιδευτική ρομποτική:

> Διαδραστική παρουσίαση ρομποτικών κατασκευών και δοκιμασιών της World Robot Olympiad

> Διαδραστική παρουσίαση του εκπαιδευτικού οργανισμού STEM Education και των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του

Σας προσκαλούμε στη γιορτή της εκπαιδευτικής ρομποτικής, στη γιορτή των επιστημόνων του κοντινού μέλλοντος!

Ομάδες που προκρίνονται στον Τελικό

Ανακοινώθηκαν οι ομάδες από όλη την Ελλάδα, οι οποίες προκρίθηκαν για να συμμετάσχουν στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 18 Μαρτίου στο ΟΑΚΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στις λίστες έχουν συμπεριληφθεί οι μοναδικοί κωδικοί των ομάδων, ένας για κάθε ομάδα. Οι ομάδες παρακαλούνται να καταγράψουν και να θυμούνται τον μοναδικό κωδικό τους, ο οποίος θα τους χρησιμεύσει κατά την ημέρα του Τελικού, για την εγγραφή τους και την τοποθέτησή τους στο διαγωνιστικό χώρο:
  1. Η κάθε ομάδα θα αναφέρει το μοναδικό κωδικό της στην είσοδο της αίθουσας Γ.Κασιμάτης, προκειμένου να κατοχυρώσει την εγγραφή της.
  2. Αφότου εγγραφεί, η κάθε ομάδα θα αναζητήσει το σημείο όπου θα πρέπει να πάει, σύμφωνα με το μοναδικό κωδικό της (πχ. για το Δημοτικό, η ομάδα με κωδικό Δ14 θα πάει στο περίπτερο Δ14, για το Γυμνάσιο η ομάδα ΓΖ11 θα καθήσει στο τραπέζι ΓΖ11, για το Λύκειο η ομάδα ΛΑ04 θα πάει στο περίπτερο ΛΑ04).

Ομάδες Δημοτικού που προκρίνονται στον Τελικό με κωδικούς

 Ομάδες Γυμνασίου που προκρίνονται στον Τελικό με κωδικούς

 Ομάδες Λυκείου που συμμετέχουν στον Τελικό με κωδικούς

Πρόγραμμα Τελικού

Διαδικασία registration

8.00 με 10.00 Υποδοχή-καταγραφή-εγκατάσταση ομάδων στις θέσεις τους

 

Τελετή έναρξης

9.45 με 10.30 Εισαγωγή από εκπρόσωπο του WRO Hellas

Ομιλία κ. Σταματίου Κριμιζή Ακαδημαϊκού, Επόπτη του Γραφείου Διαστημικής Έρευνας και Τεχνολογίας της Ακαδημίας Αθηνών και Ομότιμου Διευθυντή του Κέντρου Διαστημικής Έρευνας του Πανεπιστημίου John Hopkins.

Χαιρετισμοί:

·         Εκπρόσωπος του Στρατηγικού Συνεργάτη COSMOTE

·         Οχήματα & Μεταφορές (Εκπρόσωπος του Υπουργείου Υποδομών & Μεταφορών)

Κλείσιμο από εκπρόσωπο του WRO Hellas

 

Ροή αγωνιστικής διαδικασίας

Δημοτικό Γυμνάσιο Λύκειο
10:30-12:30 Α’ φάση αξιολόγησης
Καταγραφή προτάσεων για ειδικά βραβεία
10.30– 12.30 Κατασκευή ρομπότ – Δοκιμές 10.30 Α’ φάση αξιολόγησης
12:30-13:00 Φαγητό μαθητών και κριτών 12.30-13.30 Α’ αγωνιστικός γύρος 12:30-13:00 Φαγητό μαθητών και κριτών
13:00-14:30   Β’ φάση αξιολόγησης 13.30-14.00 Φαγητό μαθητών και κριτών 13:00-14:30   Β’ φάση αξιολόγησης
14:45-15:45 Γ’ φάση αξιολόγησης Εξέταση ενστάσεων Καταγραφή προτάσεων για ειδικά βραβεία 14.00-15.00 Κατασκευή ρομπότ – Δοκιμές
  15.00-16.00 Β’ αγωνιστικός γύρος
16.30 Ανακοίνωση τελικών αποτελεσμάτων 16.30 Ανακοίνωση τελικών αποτελεσμάτων 16.30 Ανακοίνωση τελικών αποτελεσμάτων

 

Παράλληλες δράσεις

Καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού στην είσοδο της αίθουσας Γ. κασιμάτης θα λειτουργούν περίπτερα:

WRO Hellas | Παρουσίαση ανοιχτή σε γονείς, εκπαιδευτικούς και προπονητές της φετινής Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Η παρουσίαση θα γίνεται σε πίστες με ρομποτικές κατασκευές προδιαγραφών World Robot Olympiad.

STEM Education | Παρουσίαση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων STEM.

ΓΕΡΜΑΝΟΣ | Παρουσίαση προϊόντων STEM που οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν στα καταστήματα του δικτύου ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!

close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconPinterestPinterestPinterest