Τελικός Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018

Με τη συμμετοχή περισσότερων από 3.500 μαθητών και πάνω από 800 ομάδων και εκπαιδευτικών-προπονητών από όλη την Ελλάδα, την υψηλότερη από ποτέ, ολοκληρώθηκε ο φετινός Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον WRO Hellas με Στρατηγικό Συνεργάτη την COSMOTE και τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας Κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου.

«Για άλλη μια χρονιά οι συμμετοχές στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής ξεπέρασαν κάθε προσδοκία. Αυτό δείχνει ότι ευοδώνονται οι προσπάθειές μας ώστε να αποκτήσει η εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας πρόσβαση στην εκπαιδευτική ρομποτική. Με την εθελοντική συνδρομή ανθρώπων που έχουν διεθνή εμπειρία στην εκπαιδευτική ρομποτική και το STEM, ο WRO Hellas εργάζεται σκληρά για την ανάπτυξη ποιοτικών διαγωνισμών που λειτουργούν ως πλατφόρμα για την κατάρτιση των εκπαιδευτικών και  την υποστήριξη των σχολείων με εκπαιδευτικό υλικό. Στόχος μας είναι όλοι οι μαθητές της Ελλάδας να κατανοήσουν σε βάθος την φιλοσοφία του STEM», δήλωσε σχετικά ο κ. Γιάννης Σομαλακίδης, πρόεδρος του WRΟ Hellas.

Στους διαγωνισμούς εκπαιδευτικής ρομποτικής των τελευταίων χρόνων, οι συμμετοχές των μαθητών από όλες τις σχολικές βαθμίδες έχουν ξεπεράσει τις 11.000 και των προπονητών- εκπαιδευτικών τις 2.500.

Στον φετινό τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, συμμετείχαν 1.230 μαθητές σε 265 ομάδες Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, για τη νίκη.


Στην κατηγορία Δημοτικού, με θέμα «Εποικισμός στον Άρη», νικητές αναδείχτηκαν:

  • Οι Space Team από το Δημοτικό Θυμιανών Χίου, με μία ειδική διαστημική πλατφόρμα που βοηθά τους ανθρώπους να μεταφερθούν από το διαστημόπλοιο στην αποικία τους, η οποία προστατεύεται από μία ασπίδα που δημιουργεί για τους αποίκους συνθήκες διαβίωσης παρόμοιες με αυτές της Γης.
  • Οι Crazy Builders από το 3ο Δημοτικό Hρακλείου Αττικής, με ένα ρομπότ που εξειδικεύεται στην παραγωγή δομικών υλικών και κυρίως στην παραγωγή τούβλων από συμπιεσμένο ρεγκόλιθο, με σκοπό την κατασκευή κατοικιών για τους αποίκους του Άρη.
  • Οι OXYGENATORS από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα, με τον ρομποτικό μηχανισμό ονόματι MOXIE, ο οποίος παράγει οξυγόνο από το διοξείδιο του άνθρακα που βρίσκεται στην ατμόσφαιρα του κόκκινου πλανήτη.

Στην κατηγορία του Δημοτικού «WeDo 2.0 Ποδόσφαιρο», τις πρώτες θέσεις κατέκτησαν:

  • Οι Iron Maiden από τα Robotakia
  • Οι Cristiano Ronaldo από το Γ΄Αρσάκειο Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης
  • Οι LEGO F.C. από το 10ο Δημοτικό Καλλιθέας

Στο Γυμνάσιο, με θέμα «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)», οι τρεις πρώτες ομάδες ήταν:

  • Οι Smart Moves
  • Οι ΤΑΛΩΣ από το 2ο Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων
  • Οι Robots FC από το 13ο Γυμνάσιο Λάρισας

Στο Λύκειο, για την θεματική «Αειφόρος Ανάπτυξη και Επιχειρηματικότητα», νικητές αναδείχθηκαν:

  • Οι Ρομποτικές Αλχημείες από το12ο ΓΕΛ Πατρών, με ένα project που προσομοιώνει με επιτυχία τη λειτουργία μίας αυτοκινητοβιομηχανίας που κατασκευάζει οχήματα για ΑΜΕΑ και συγκεκριμένα ηλεκτρικά αυτοκίνητα που φορτίζονται με συνεχές ρεύμα που παράγεται αξιοποιώντας τα θαλάσσια ρεύματα.
  • Οι ΘΕΤΙΚΟ από το Φροντιστήριο Θετικό στην Ερμιόνη, με ένα αυτόματο θερμοκήπιο που συλλέγει ηλιακή ενέργεια και βρόχινο νερό για τις ανάγκες της καλλιέργειας, καθώς επίσης αξιολογεί και επεμβαίνει στις συνθήκες αερισμού, ψύξης και θέρμανσης του χώρου με αυτοματοποιημένο τρόπο.
  • Οι RoboΤree από το Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις Σίφνου, με ένα αυτόνομο τεχνητό φυτό που κατασκευάστηκε με ξύλα, ξεραμένες φλοίδες αλλά και φύλλα εκτυπωμένα σε τρισδιάστατο εκτυπωτή και εξοπλίστηκε με αισθητήρες και συσκευές επεξεργασίας και μετάδοσης δεδομένων, με σκοπό να παρέχει σε πραγματικό χρόνο, πολύτιμη πληροφόρηση σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούν στις περιοχές NATURA όπου τοποθετείται.

Ο Τελικός του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής φιλοξενήθηκε στο Κλειστό Ολυμπιακό Γήπεδο Γαλατσίου την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018, με την ευγενική παραχώρηση του Δήμου Γαλατσίου και της Εταιρείας Ακινήτων Δημοσίου Α.Ε (ΕΤΑΔ).


Τελικά αποτελέσματα

Δημοτικό: Εποικισμός του Άρη

Δείτε την κατάταξη με τα πλήρη στοιχεία των μελών των ομάδων πατώντας εδώ

Θέση Κωδικός Ομάδας Όνομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί
1 Δ37 Space team Δημοτικό Θυμιανών Χίου
2 Δ16 Crazy Builders 3o Δημοτικό Ηρακλείου Αττικής
3 Δ26 OXYGENATORS Εκπαιδευτήρια Γείτονα
4 Δ29 Oxygenbombs Εκπαιδευτήρια Γείτονα
4 Δ28 Spacebuilders Ανεξάρτητη ομάδα
6 Δ32 IT-Robotics 1 IT-Experts
7 Δ35 VISITORS 1o Δημοτικό Θρακομακεδόνων
8 Δ19 Μπλέ Προγραμματιστές Ανεξάρτητη Ομάδα
9 Δ47 Μικροί Επιστήμονες 1ο Δημοτικό Ηγουμενίτσας
10-20 Δ54 Extra – Terrestrial STEM Robotics Academy
10-20 Δ25 Geitonas Robotic team Εκπαιδευτήρια Γείτονα
10-20 Δ14 M.A.R.S. Ανεξάρτητη Ομάδα
10-20 Δ01 RoboGalaxy 11ο Δημοτικό Κομοτηνής
10-20 Δ77 Space Oxygen Εκπαιδευτήρια Μπουγά
10-20 Δ43 Top Six Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας
10-20 Δ78 Vytina Robotics Δημοτικό Βυτίνας
10-20 Δ50 Αρσάκειο του Διαστήματος Αρσάκειο Δημοτικό Ιωαννίνων
10-20 Δ40 Ελληνική Mensa Ανεξάρτητη Ομάδα
10-20 Δ81 Οι Αστροπολίτες Δημοτικό Βαθέος Αυλίδας
10-20 Δ58 Ρομποτίστας 1ο Δημοτικό Κιλκίς
21-40 Δ11 3D-Robo-Ice Builders 11ο Δημοτικό Αργυρούπολης
21-40 Δ24 Advanced Ideas Robotics 18o Δημοτικό Κερατσινίου
21-40 Δ22 BOOM KABOOM Εράσμειος Ελληνογερμανική Σχολή
21-40 Δ10 C.A.P.E. Ανεξάρτητη Ομάδα
21-40 Δ65 EarthToMarsAirlines 1ο Δημοτικό Πολυγύρου
21-40 Δ13 Flow Neue Schule Athen
21-40 Δ18 Gemma Robot Neas Ionias 3ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας Αττικής
21-40 Δ82 Labstem – LegoDrillers Labstem – 1ο Δημοτικό Λαμίας
21-40 Δ84 MarsΜέλλον Εκπαιδευτική Αναγέννηση
21-40 Δ69 Plakias robotics Δημοτικό Πλακιά Ρεθύμνου
21-40 Δ83 ROBOKIDS ROBOSPECIALISTS
21-40 Δ73 Six young scientists Δημοτικό Ποσειδωνίας Σύρου
21-40 Δ17 SMARties Ανεξάρτητη Ομάδα
21-40 Δ79 SpaceX 3ο Δημοτικό Θήβας
21-40 Δ45 TopMars Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας
21-40 Δ12 Water Explorers 3o Δημοτικό Καισαριανής
21-40 Δ71 Αποστολή Ευγένιος Αντωνιάδης 31ο Δημοτικό Ηρακλείου
21-40 Δ70 ΔωδεκAριανοί 12o Δημοτικό Ηρακλείου Κρήτης
21-40 Δ06 Πεντανοί Αρειανοί Ανεξάρτητη Ομάδα
21-40 Δ36 Ταξιδευτές Δημοτικό Παλαιοκάστρου Σάμου
41-84 Δ21 #Flamethrowers International School of Piraeus
41-84 Δ67 3ο Δημοτιικό Σερρών 3ο Δημοτιικό Σερρών
41-84 Δ31 7-10 IT-Robotics 7o-10o Δημοτικό Χαλανδρίου
41-84 Δ51 AstroBots18 18ο Δημοτικό Λάρισας
41-84 Δ27 CLIMA-LOGIC Εκπαιδευτήρια Γείτονα
41-84 Δ23 Electro Fun 4ο Δημοτικό Ζωγράφου
41-84 Δ48 Fantastic Four 4ο Δημοτικό Ιωαννίνων
41-84 Δ30 H2O Δημοτικό Κολλέγιο Αθηνών Ελληνοαμερικανικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα
41-84 Δ44 IQ Robots Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας
41-84 Δ76 kalamata22robotics 22ο Δημοτικό Καλαμάτας
41-84 Δ34 Lego Mars Builders 5o Δημοτικό Άνω Λιοσίων
41-84 Δ41 LegoDiamonds 3ο Δημοτικό Γρεβενών
41-84 Δ60 Mars Base Infrastructure Team Anatolia Elementary School (AES)
41-84 Δ61 Mars Base Resources Team Anatolia Elementary School (AES)
41-84 Δ38 Master Builders 7o Δημοτικό Αγρινίου
41-84 Δ02 MikroRobots Δημοτικό Μικρόπολης
41-84 Δ80 Pathfinders Ανεξάρτητη Ομάδα
41-84 Δ59 Robotic Maniacs 18ο Δημοτικό Καλαμαριάς
41-84 Δ04 Robot-Tech Ανεξάρτητη Ομάδα – @robot’s- Δράμα
41-84 Δ62 rοbmars 5 Δημοτικό Βέροιας
41-84 Δ63 School4Robots 4o Δημοτικό Θέρμης Θεσαλονίκης
41-84 Δ07 Smart Robots Πεύκης Ανεξάρτητη Ομάδα
41-84 Δ08 Spacebase MARS10 10 Δημοτικό Αγίου Δημητρίου
41-84 Δ52 STORM DETECTORS Ελληνικά Εκπαιδευτήρια Δράκου
41-84 Δ57 Team E Tech able
41-84 Δ64 technofive 20ό Δημοτικό Καλαμαριάς
41-84 Δ09 the generation of the future 54o Δημοτικό Πειραιά
41-84 Δ42 The Inventors 2 7ο Δημοτικό Καστοριάς
41-84 Δ66 Toymakers 1ο Δημοτικό Πυλαίας
41-84 Δ55 Zante Robotics Φροντιστήριο Κυβετός
41-84 Δ53 Διαγαλαξιακοί Αργοναύτες 5ο Δημοτικό Βόλου
41-84 Δ05 Εμπρός Mars 1ο Δημοτικό Γαλατσίου
41-84 Δ33 Εμπρός Mars! Ανεξάρτητη Ομάδα
41-84 Δ39 Θερμοκήπιο στον Άρη 1ο Δημοτικό Αγίου Κων/νου
41-84 Δ74 Κόκκινοι Εισβολείς 11ο Δημοτικό Ρόδου
41-84 Δ20 Λάτσειο Κολλέγιο Ψυχικού- Λάτσειο
41-84 Δ15 Οι Εφευρέτες CGS – COSTEAS-GEITONAS SCHOOL
41-84 Δ72 Οι μικροί ταξιδιώτες 4ο Δημοτικό – Δημοτικό Άνω Σύρου, 6ο Δημοτικό Σύρου
41-84 Δ46 Οι πρώτοι άνθρωποι που πάτησαν στον Άρη Πειραματικό Δημοτικό Φλώρινας
41-84 Δ75 Οι Υπερ6πνοι 3ο Δημοτικό Ναυπλίου
41-84 Δ56 Παιδιά του Σχολείου Της Άφρας Δημοτικό Άφρας
41-84 Δ03 Ρομποαριανοί Computer Action
41-84 Δ49 Τα Πράσινα Ανθρωπάκια … από έναν γαλαξία πολύ πολύ μακρινό… 18ο Δημοτικό Ιωαννίνων
41-84 Δ68 Τρελοί ρομποτοεπιστήμονες Δημοτικό Κριτσάς

Δημοτικό: WeDo 2.0 Ποδόσφαιρο

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑ Σχολείο ή Σχολή που εκπροσωπεί ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΡΜΑΤΩΝ Τέρματα που έβαλε Τέρματα που δέχτηκε
Π21 Iron Maiden – Robotakia Ανεξάρτητη Ομάδα 12 21 23 2
Π39 Cristiano Ronaldo Γ΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης 12 16 24 8
Π26 Lego F.C. 10ο Δημοτικό Καλλιθέας 12 16 21 5
Π27 RoboRafina 1ο Δημοτικό Ραφήνας 12 12 19 7
Π33 Tigers 10ο Δημοτικό Καλλιθέας 10 18 23 5
Π34 Scorers – EFUTURE Ανεξάρτητη Ομάδα 9 11 19 8
Π44 SakkasRoboticsTeamF Εκπαιδευτήρια Σακκά,Τρίκαλα 9 10 18 8
Π11 Robotitanes – Σύλλογος Ρομποτικής robospecialists Ανεξάρτητη Ομάδα 9 8 14 6
Π32 Υolo ball – Robotakia Ανεξάρτητη Ομάδα 9 7 16 9
Π05 Robowinners –  Robospecialists Ανεξάρτητη Ομάδα 9 7 14 7
Π19 WindGirls – Robotakia Ανεξάρτητη Ομάδα 7 15 22 7
Π22 RoboWin Εκπαιδευτήρια Στέγκα 7 4 15 11
Π43 Boca Seniors – STEM Robotics Academy -Λάρισα Ανεξάρτητη Ομάδα 7 2 11 9
Π40 Socceroos – STEM Robotics Academy -Λάρισα Ανεξάρτητη Ομάδα 7 1 15 14
Π28 TEAM LAK (LUCK) Λακωνική Σχολή 7 0 11 11
Π42 Robolingans – STEM Robotics Academy -Λάρισα Ανεξάρτητη Ομάδα 7 -4 15 19
Π24 X-Wing Γ΄ Αρσάκειο-Τοσίτσειο Δημοτικό Εκάλης 6 9 19 10
Π30 Tech-boys Ανεξάρτητη Ομάδα 6 7 15 8
Π12 Λέων – Robospecialists Ανεξάρτητη Ομάδα 6 5 18 13
Π31 Παπαγάλοι 9ο Δημοτικό Χαλανδρίου 6 4 15 11
Π01 RoboGenius – Robospecialists Ανεξάρτητη Ομάδα 6 2 13 11
Π23 Goal Men – Robotakia Ανεξάρτητη Ομάδα 6 1 12 11
Π20 Clever Minds 1ο Δημοτικό Βριλησσίων 6 0 10 10
Π08 Turbo_X – Computer Actio Ανεξάρτητη Ομάδα 6 -1 14 15
Π29 Deadly Footballers Ελληνογερμανική Αγωγή 6 -4 15 19
Π36 Goal Robot Neas Ionias 2 3ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας Αττικής 5 -3 13 16
Π04 Roboplayers – Σύλλογος Ρομποτικής και Τεχνολογίας Ξάνθη Ανεξάρτητη Ομάδα 5 -4 8 12
Π38 Barcelona – Robotaki Ανεξάρτητη Ομάδα 4 0 11 11
Π41 Last Place Champions – STEM Robotics Academy -Λάρισ Ανεξάρτητη Ομάδα 4 0 11 11
Π13 DataEvros team4 Ανεξάρτητη Ομάδα 4 -8 13 21
Π10 Fotballistes – Robospesialis Ανεξάρτητη Ομάδα 4 -8 6 14
Π16 DataEvros team3 Ανεξάρτητη Ομάδα 4 -10 10 20
Π18 Joker two faces – Robotaki Ανεξάρτητη Ομάδα 3 -4 7 11
Π17 Ρομποτικός Δράκος 7ο Δημοτικό Παλαιού Φαλήρου 3 -5 14 19
Π07 Robot8th 8o Δημοτικό Αλεξανδρούπολης 3 -5 8 13
Π37 Αστραπές Ανεξάρτητη Ομάδα 3 -6 9 15
Π25 Diamond Players Αρσάκεια-Τοσίτσεια Δημοτικά Σχολεία Εκάλης 3 -6 6 12
Π09 Robo-Μπουλντόζες – Robospecialist Ανεξάρτητη Ομάδα 3 -8 9 17
Π48 BougaBots Εκπαιδευτήρια Μπουγά 3 -10 9 19
Π35 Lego Builders 22ο Δημοτικό Αχαρνών 3 -13 8 21
Π02 RoboDuo – RoboSpecialists Ανεξάρτητη Ομάδα 1 -15 5 20
Π03 Football3 – Robospesialists Ανεξάρτητη Ομάδα 1 -21 4 25
Π14 ActionDragons – Computer Actio Ανεξάρτητη Ομάδα 0 -19 4 23
Π15 RobotMakersof8 8o Δημοτικό Αλεξανδρούπολης 0 -22 4 26

Γυμνάσιο: Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)

Α/Α Σειρά Διαγωνισμού Όνομα Ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί max min Χρόνος min sec
1 ΓΑ06 smart  moves Ανεξάρτητη Ομάδα 870 750 68
2 ΓΓ08 ΤΑΛΩΣ 2ο Γυμνάσιο  Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων  870 550 100
3 ΓΕ08 Robots FC 13ο Γυμνάσιο Λάρισας 870 0 46
4 ΓΣτ08 Robot Direction 13ο Γυμνάσιο Λάρισας 750 750 36
5 ΓΒ11 Virus Ανεξάρτητη Ομάδα 750 750 100
6 ΓΒ10 SaMianS 2ο Γυμνάσιο Σάμου 750 750 115
7 ΓΕ11 Kalamata Storm 3 Ανεξάρτητη Ομάδα 750 650 92
8 ΓΔ07 Capacitors Ανεξάρτητη Ομάδα 750 200 77
9 ΓΑ05 Tik Tak Tech 2ο Γυμνάσιο Νέας Μάκρης 750 200 93
10 ΓΑ09 BrickMans 13ο Γυμνάσιο Λάρισας 750 0 38
11 ΓΓ05 Dizzy Flinjas Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού 650 650 92
12 ΓΣτ11 Kalamata Storm 4 Ανεξάρτητη Ομάδα 650 550 77
13 ΓΕ05 Trinity Robotics Αρσάκεια Γυμνάσια Εκάλης 640 550 91
14 ΓΣτ05 Supreme Αρσάκεια Γυμνάσια Εκάλης 610 0 107
15 ΓΣτ07 Gymlech_2 Γυμνάσιο Λεχαινών 550 300 92
16 ΓΕ07 Gymlech_1 Γυμνάσιο Λεχαινών 540 400 94
17 ΓΓ02 Smart Robots Gym Ανεξάρτητη Ομάδα 490 0 64
18 ΓΔ11 BougaBots 1 Εκπαιδευτήρια Μπουγά 400 200 104
19 ΓΕ06 Μαρλάδες 2ο Γυμνάσιο Σάμου 350 0 98
20 ΓΑ11 Robotronics Ανεξάρτητη Ομάδα 80 0 120
21 ΓΔ02 ΓΜΗ-ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης – Ηρακλείου 70 -10 120
22 ΓΑ04 Wish I knew Ανεξάρτητη Ομάδα 0 0 120
23 ΓΓ10 Corfu Robotics 5ο Γυμνάσιο Κέρκυρας 0 -10 120
24 ΓΔ12 Nea Artaki Γυμνάσιο Νέας Αρτάκης -10 -10 120

Λύκειο: Αειφόρος Ανάπτυξη και Επιχειρηματικότητα

ΑΑ Θέση Κωδικός Ομάδας Ονομα ομάδας Σχολείο που εκπροσωπεί
1 1 Λ25 Ρομποτικές Αλχημείες 12o ΓΕΛ Πατρών
2 2 Λ46 ΘΕΤΙΚΟ Ερμιόνη Φροντιστήριο ΘΕΤΙΚΟ Ερμιόνη
3 3 Λ41 RoboTree Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Σίφνου
4 4 Λ09 ARAFIN ROBOT TEAM 3ο ΕΚ Ανατολικής Αττικής (Ραφήνας)
5 4 Λ21 Rest in PC’s Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος – Pierce
6 6 Λ14 REDIScover ΓΕΛ Αγίου Ιωάννη Ρέντη
7 7-12 Λ12 Robot Feelings 1ο ΕΠΑΛ Δάφνης
8 7-12 Λ01 Agrobot ΓΕΛ Ελευθερούπολης
9 7-12 Λ10 GreenRobotics 1o ΓΕΛ Σαλαμίνας
10 7-12 Λ49 ROBOTEKT 1ο ΕΠΑΛ Χαλκίδας
11 7-12 Λ05 Robot-ilions 1ο ΓΕΛ Ιλίου
12 7-12 Λ40 SYSTEM OVERLOAD 5o ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης
13 13-28 Λ22 Chargitech Εκπαιδευτήρια Δούκα
14 13-28 Λ30 RoboMasters ΓΕΛ Πλατυκάμπου Λάρισας
15 13-28 Λ02 Ο.Ρ.Ε.Α (Ομάδα Ρομποτικής ΕΠΑ.Λ Αλίμου) 1o ΕΠΑΛ Αλίμου (Ευπαλίνειο)
16 13-28 Λ16 NM_ART 1ο ΓΕΛ Νέας Μάκρης
17 13-28 Λ31 Ραντιστές 1ο ΕΠΑΛ Παλαμά
18 13-28 Λ13 Ionized mechanics 2ο ΓΕΛ Αλίμου
19 13-28 Λ37 Robonauts Anatolia High School
20 13-28 Λ29 V-Robot Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Βελλάς
21 13-28 Λ36 LORAX_AgAthan EΠΑΛ Αγίου Αθανασίου
22 13-28 Λ08 GPN Team 1ο ΕΚ Αγίας Παρασκευής
23 13-28 Λ42 Fantastic 6 2ο ΓΕΛ Σπάρτης – 3ο ΓΕΛ Σπάρτης
24 13-28 Λ44 Hawk Squad ΓΕΛ Γερακίου Λακωνίας
25 13-28 Λ45 GreenTitans ΓΕΛ Μεθώνης
26 13-28 Λ43 PioNeer Robotics Team ΓΕΛ Ξυλοκάστρου
27 13-28 Λ03 Το κύμα Ανεξάρτητη Ομάδα
28 13-28 Λ32 World Of Wisdom Team ΓΕΛ Αγριάς
29 29-40 Λ06 DionBot 1ο ΕΠΑΛ Διονύσου
30 29-40 Λ11 EcoDigiMinds 1o ΓΕΛ Σαλαμίνας
31 29-40 Λ26 RoboExperts 1ο ΕΠΑΛ Λεχαινών
32 29-40 Λ07 ΕΠΑΛ Ηλιούπολης 1o ΕΠΑΛ Ηλιούπολης
33 29-40 Λ17 Ένας Διασώστης στην υπηρεσία των προσφύγων Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων
34 29-40 Λ47 NeoBot ΓΕΛ Νεάπολης
35 29-40 Λ23 Cypher group 4ο Γενικό Λυκειο Μυτιλήνης
36 29-40 Λ28 C– Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας
37 29-40 Λ04 Robothood 1ο ΓΕΛ Ιλίου
38 29-40 Λ39 energETRA 2ο ΓΕΛ Ιεράπετρας
39 29-40 Λ20 Μηχανικοί 1ο ΕΠΑΛ Ζωγράφου
40 29-40 Λ50 ΕΠΑΛ ΨΑΧΝΩΝ 1ο ΕΠΑΛ Ψαχνών

 

Φωτογραφίες