Πρεσβευτές

Επιπλέον, με αρχή το σχολικό έτος 2018-2019 και σε κάθε σχολικό έτος συντονίζουμε το σώμα Πρεσβευτών WRO Hellas, με σκοπό την περαιτέρω διάδοση της εκπαιδευτικής ρομποτικής και του STEM, μέσω της ενημέρωσης των εκπαιδευτικών σε επίπεδο Νομού. Η συμμετοχή στο σώμα πρεσβευτών είναι εθελοντική. Η αξιολόγηση και η επιλογή των ατόμων που δρουν κάθε χρόνο ως Πρεσβευτές ή Πρέσβειρες του WRO Hellas, πραγματοποιείται με βάση την πρότερη εμπειρία ως πρεσβευτές, εμπειρία στη μέθοδο STEM και τη χρονική αίτηση των ενδιαφερομένων. Η θητεία ορίζεται από την 1/9 κάθε σχολικού έτους έως τις 30/06 κάθε έτους. Οι Πρεσβευτές Νομού συμμετέχουν σε προγράμματα επιμόρφωσης που πραγματοποιούνται από τον WRO Hellas διαδικτυακά και δια ζώσης.


Κατανομή θέσεων Ο.Υ., Ε.Υ. και Π ανά Περιφερειακές Ενότητες και Νομούς για το σχολικό έτος 2019-2020

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΘΡΑΚΗ:
O.Y. Θανάσης Μπαλαφούτης  
E.Y. Λεοντιάδου Κυρ.
Πρεσβευτές (Π):
Δράμα: Χριστίνα Παπαδοπούλου ΠΕ70, Δέσποινα Αμαραντίδου 2
Έβρος: Δώρα Ναλμπάντη 1
Καβάλα:
Ξάνθη: Θανάσης Μπαλαφούτης ΠΕ86, Νικόλαος Σαζακλίδης 2
Ροδόπη: Θεόδωρος Στανίτσας, Μαριάνθη Αρβανιτίδου ΠΕ70 2
 

ΑΤΤΙΚΗ:

Ο.Υ. Απόστολος Αμπαριώτης
Ε.Υ. Τάσος Λαδιάς
Πρεσβευτές (Π):
Βόρειος Τομέας Αθηνών: Ειρήνη Παπαδοπετράκη ΠΕ86, Αργυρούλα Πέτρου ΠΕ86 2
Δυτικός Τομέας Αθηνών: Παρασκευή Φώτη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60 Γ’ Αθήνας 1
Νότιος Τομέας Αθηνών: Αργυρούλα Πέτρου ΠΕ86,
Μαρία Κουρούνη
2
Ανατολική Αττική: Ευδοξία Ζαραλίκου ΠΕ86 1
Δυτική Αττική: Γεωργία Κοτσιανίδου ΠΕ86 1
Πειραιάς: Μαρία Τσαπάρα ΠΕ60 1
Ενότητα Νήσων: Νικόλαος Νάννος ΠΕ86 1
 

ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

Ο.Υ. Αντώνης Νείρος
Ε.Υ. Γιάννης Συρρής
Πρεσβευτές (Π):
Χίος: Γιάννης Συρρής ΠΕ86 1
Λέσβος: Αντώνιος Νείρος ΠΕ86 1
 

ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ:

Ο.Υ. Ανθή Καρατράντου
Ε.Υ. Χρήστος Παναγιωτακόπουλος
Πρεσβευτές (Π):
Αιτωλοακαρνανία: Σωτήρης Σωτηρόπουλος ΠΕ86,
Σπύρος Τσοβόλας ΠΕ04
2
Αχαΐα: Ανέστης Βοβός ΠΕ86, Πέτρος Σταυρόπουλος ΠΕ86 2
Ηλεία: Θεόφιλος Γεωργάκης ΠΕ86 1
 

ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:

Ο.Υ. Λίτσα Ατματζίδου
Ε.Υ. Μηνάς Δασυγένης
Πρεσβευτές (Π):
Γρεβενά: Θεοδούλα Λιάμπα ΠΕ86 1
Καστοριά:
Κοζάνη: Μαρία Γούλα ΠΕ70 1
Φλώρινα: Ιωάννης Αρβανιτάκης ΠΕ86 1
 

ΗΠΕΙΡΟΣ:

Ο.Υ. Δημήτριος Κράββαρης
Ε.Υ. Τάσος Μικρόπουλος
Πρεσβευτές (Π):
Άρτα: Αθανάσιος Αυδίκος ΠΕ86, Μάρκος Χαττάρι 2
Θεσπρωτία: Άγγελος Παντελής ΠΕ86 1
Ιωάννινα: Δημήτριος Κράββαρης ΠΕ86, Βασιλική Μήτρακα ΠΕ86 Μαρία Τοπολιάτη ΠΕ60 3
Πρέβεζα: Μάρκος Χαττάρι ΠΕ86 1
 

ΘΕΣΣΑΛΙΑ:

Ο.Υ. Γιάννης Μπαράς
Ε.Υ. Γιώργος Σούλτης
Πρεσβευτές (Π):
  Καρδίτσα: Νίκος Μαυραντζάς ΠΕ86 1
Λάρισα:  Γιάννης Μπαράς ΠΕ86, Ηλίας Τανός ΠΕ04 2
Μαγνησία: Χαρά Χαραλαμποπούλου ΠΕ60 1
Τρίκαλα: Λεωνίδας Ανθόπουλος 1
 

ΙΟΝΙΑ ΝΗΣΙΑ:

Ο.Υ. Δημήτριος Θεοτόκης
Ε.Υ. Δημήτριος Θεοτόκης
Πρεσβευτές (Π):
Ζάκυνθος: Ξανθή Χουλιάρα ΠΕ70 1
Κέρκυρα: Σπύρος Μάμαλος ΠΕ70 1
Κεφαλληνία & Ιθάκη Χρήστος Ευαγγελάτος ΠΕ04 1
Λευκάδα: Σπύρος Τσοβόλας ΠΕ04, Άγγελος Ροντογιάννης ΠΕ86 2
 

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ:

Ο.Υ. Μιχάλης Μπακάλογλου
Ε.Υ. Ηλίας Καλαμπόκης/ Νίκος Αμανατίδης
Πρεσβευτές (Π):
Ημαθία: Γιώτα Κουτλή ΠΕ70 1
Θεσσαλονίκη: Ιφιγένεια Μπακιρτζή ΠΕ86,
Ευθαλία Μπακή ΠΕ60, Ναταλία-Παρθενόπη Τσιλίκα ΠΕ70,
Άννα Κουμαρά ΠΕ04, Νίκος Αμανατίδης ΠΕ70.
5
Πιερία: Πολύκαρπος Ανδριόπουλος ΠΕ86 1
Σέρρες: Αθανάσιος Αγγειοπλάστης ΠΕ86, Αγγελική Αρβαντά ΠΕ60, Απόστολος Κλώνης ΠΕ86, Αργύρης Κουρέας 4
 

ΚΡΗΤΗ:

Ο.Υ. Θέμης Μαρκάκης
Ε.Υ. Δημήτρης Σταύρου / Μανόλης Καρτσωνάκης
Πρεσβευτές (Π):
Ηράκλειο: Αναστάσης Ρίγγας ΠΕ86, Σταμάτης Παπαδάκης ΠΕ86
Αλέξανδρος Ρονιώτης ΠΕ86, Αστρινός Τσουτσουδάκης ΠΕ04, Στέλιος Καζάνης, Ματίνα Στεφανάκη ΠΕ03,
Προκόπιος Μπορμπαντωνάκης
7
Λασίθι: Βασίλειος Ορφανάκης ΠΕ86, Μιχάλης Ορφανάκης ΠΕ04 Χριστίνα Λαμπράκη ΠΕ86, Εύα Μπρόκου 4
Ρέθυμνο: Ηρακλής Κατσάρης ΠΕ70, Αργυρούλα Καλαϊτζάκη 2
Χανιά: Ελένη Ευανθία Μενιουδάκη ΠΕ03, Νικόλαος Σιδηρόπουλος ΠΕ03, Μαρία Σκορδύλη ΠΕ60,
Αντώνιος Κωνσταντάρας
4
 

ΝΟΤΙΟ ΑΙΓΑΙΟ:

Ο.Υ. Δημήτριος Ιάκωβος Κλαδογένης
Ε.Υ. Γεώργιος Φεσάκης
Πρεσβευτές (Π):
Δωδεκάνησα (Ρόδος) : Δημήτριος Δανελλάκης ΠΕ86 1
Κως: Ανδρέας Μήταλας ΠΕ86 1
Κυκλάδες (Σύρος) : Κλείσαρης Αυγουστής ΠΕ86 1
Νάξος: Χρήστος Σκάρκος ΠΕ70 1
 

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ:

Ο.Υ. Ονούφριος Κωστάκης  
Ε.Υ. Αθανάσιος Τζιμογιάννης  
Πρεσβευτές (Π):  
Αργολίδα: Πάνος Πετρόπουλος ΠΕ86 1
Αρκαδία: Κωνσταντίνα Τσίρμπα ΠΕ86 1
Κορινθία: Στέλιος Καραναστάσης ΠΕ86 1
Μεσσηνία: Αναστάσιος Σκριβάνος ΠΕ86

Ονούφριος Κωστάκης ΠΕ86

2
 
 

ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ:

Ο.Υ. Γιάννης Δήμος  
Ε.Υ. Θάνος Κακαρούντας  
Πρεσβευτές (Π):  
Βοιωτία: Βασίλης Σακκάς ΠΕ86 1
Εύβοια: Μαργαρίτα Σαμουτιάν ΠΕ60 1
Ευρυτανία: Γιάννης Δήμος ΠΕ86 1
Φωκίδα: Θεοδώρα Οικονόμου ΠΕ86, Αθηνά Καστανά ΠΕ70 2
Φθιώτιδα: Νίκος Γκουρλής ΠΕ86 1
 
 

ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΕΣΒΕΥΤΕΣ:

73